برنامه‌های آموزشی که برای دانش‌آموزان تحت پوشش درحال اجراست به شرح زیر است:

برگزاری اردوهای ۷ الی ۱۰ روزه در ایام تابستان، زمستان و نوروز. طی این اردوها که به‌طور منظم در یک مدرسه شبانه‌روزی (به عنوان پایگاه) برگزار می‌شود، تیم مربیان اعزامی سعی دارند تا باتوجه به شرایط زمان برگزاری اردو، برنامه آموزشی خاصی را طی اردو اجرا سفرهای تابستان بـه جمع‌بندی کنند. (برای مثال غالبا و مرور مفاهیم درسی سال گذشته، سفر بهمن برای جمع‌بندی مباحث ترم اول و …. اختصاص داده می‌شود).
در فواصل بین اردوها نیز، دانش‌آموزان مستعد را از طریق پشتیبانی و ارائه برنامه‌های مشاوره‌ای مختلف در قالب تماس تلفنی، نشریه و ویژه‌نامه‌های آموزشی حمایت می‌شوند.

علاوه‌بر مفاد درسی آموزشی در این اردوها، طـرح‌ریزی  و اجرای برنامه‌هایی (تحت عنوان فوق برنامه) جهت ارتقاء سطح فکری و توانمندی‌های فردی و اجتماعی دانش‌آموزان داشته‌ایم که به دلایلی همچون فقدان  آموزش‌های مدنی پایه، ضعف آموزش روابط اجتماعی و … خلاء آنها احساس می‌شود. بدیهی است محتواسازی، مشورت و برنامه‌ریـزی برای اجرای مناسب این طرح‌ها قبل از برگزاری اردوها و در جلسات داخل گروهی انجام می‌گیرد. ازجمله موارد مورد هدف طرح‌های فوق برنامه می‌توان به فعالیت‌هایی که در طی آن‌ها تقویت مهارت فردی (مانند آموزش هدف‌گذاری، برنامه‌ریزی، شناخت علائق و ویژگی‌های حقیقی و…) و تقویت توانمندی اجتماعی (مانند روحیه کار تیمی، دست‌گیری از افراد ضعیف‌تر، مسئولیت اجتماعی و )… می‌شود اشاره کرد.
اعضای فعلی شرکت‌کننده در این برنامه دانشگاه‌های مناطق مختلف کشور هسـتند.

تاکنون تیم‌های آموزشی ما در شهرستان‌های هامون، نیمروز، خاش، سراوان، سوران، مهرستان، راسک، سرباز، قصرقند و لاشار استان سیستان و بلوچستان اقدام بـه انجام فعالیت‌های مختلف (که برخی از موارد آن در بالا ذکر شد) نموده‌اند.